VÝSLEDKY - 1.kolo 1.ligy mužů, jak hráli naši soupeři

22.09.2010 11:57

Třetí víkend v září patřil startu 1.ligy mužů. Přehled změn kádrů a představení týmů si můžete přečíst zde. Nyní si pojďme přiblížit, jak se týmům dařilo v prvním kole soutěže. Zápas týmů BA Sparta s Libereckými Kondory byl předehrán v pátek. Zápas Sokola Pražského s B týmem Opavy byl sehrán v sobotu. Ostatní zápasy se uskutečnily v neděli. Nyní se podíváme na každý zápas trochu detailněji.

PÁTEK 17.9. BA SPARTA - BK KONDOŘI LIBEREC 85:70 (22:16;18:16;19:19;26:19)

Komentář: První zápas soutěže se odehrál na palubovce haly v Kovářově ulici. Mladý klub Kondorů se dlouho držel na dostřel mistrům ligy. Dařilo se především Příhonskému. Jeho střelba z perimetru dávala hostům hodně energie. Do poločasu se tým Kondorů dostal dokonce do vedení. Tým Sparty po dvou minutách opět převzal otěže zápasu a držel si mírný náskok. Třetí čtvrtina byla vlemi vyrovnaná. V posledním hracím období Liberečtí již nenašli síly na obrat v zápase. Sparta si především díky 29bodům mladíka Halady (5/7 za tři body) a zkušenější hře připisuje první výhru v soutěži. Za zmínku stojí pouze 8 faulů Sparty a pouze 3 trestné hody pro tým Kondorů.

Body:

BA SPARTA: Halada 29(5); Mikeš 16(1); Skála 11; Matějovič 10(1); Novotný 8; Zolotarov 6(1); Pavelka 9(1); Papež 2
KONDOŘI LIBEREC: Příhonský 22(4); Bielko 14; Nemčok 11(3); Pastyřík 7; Jiříček 4; Bárta 3

Technický zápis

Fauly: 8 : 17 TH: 19/14 : 3/2 trojky 9:10 Rozhodčí: Vondráček M. - Benda T.

SOBOTA 18.9. SOKOL PRAŽSKÝ - BK OPAVA "B" 82:67 (24:16;20:17;22:17;16:17)

Komentář: Druhý zápas odehrávající se v hlavním městě svedl mezi sebou celek Sokola Pražského s rezervním týmem Opavy. Soubor Petra Czudka vedlo v zápase především trio opor z minulé sezóny(pokud nepočítáme pendlující hráče z A-týmu). Hosté působili prozatím trochu nesehraným dojmem. Hned na počátku utkání si domácí vypracovali takřka 10b vedení. V druhém hracím období se Opavě podařilo soupeře přibrzdit, přesto si Pražané do poločasu dvouciferný náskok udrželi. Sokol Pražský držel ve vedení především veterán Tomas hrající na pozici pivota. K němu se připojil křídelník Nekolný a rozehrávač Jindra(7 asistencí). Posily Voračka s Valcem přidali dohromady 6b. Domácí soupeře především přeskákali 38:23 a měli lepší úspěšnost střelby 49%:37%. Sokol pražský si může, přesto že zahodil 18 trestných hodů připsat první výhru v sezóně.

Body:

SOKOL PRAŽSKÝ Tomas 23(1), Nekolný 14(2), Jindra 13(2), Brůha 10, Vondráček 7(1), Voračka 6(1), Kejmar 4, Valc 3(1), Kulich 2
BK OPAVA "B" Hutňan 19(2), Klečka 13, Dihel 12(4), Filip 7(1), Kupčík 7(1), Kovář 3, Dihel 2, Ihring 2, Vlček 2

Fauly: 20 : 27 TH: 36/18 : 16/7 trojky 8:8 Rozhodčí: Vondráček M. - Benda T.

NEDĚLE 19.9. BC BENEŠOV - PROTON ZLÍN 73:101 (20:24;14:23;20:32;19:22)

Komentář: V neděli nastoupili benešovští basketbalisté na domácí půdě v prvním kole 1. basketbalové ligy s tradičním soupeřem mužstvem Protonu Zlín. Hanáci se představili v Benešově jako velice kompaktní a silné mužstvo, jehož nejvýraznějšími postavami byli hráči hostující z BK Prostějov Dokoupil a Krakovič. Týmu Zlína zatím chybí pivotman Sedlařík a zároveň zatím není dohodnutý s hráči Bohačíkem a Lipovím na hostování. Navíc tým opustil nejlepší střelec Melichárek(odešel do Brna) a Petr Nehoda navíc ztratil motivaci k basketbalu. V Benešovském dresu chyběli pendlové z NBL Hruban, Slavík, Šťastný a Moravec, kteří jsou v základním kádru USK Praha, navíc chyběl i Kysela, který přestoupil do Brna. Navíc v přípravném utkání před zahájením sezóny se zranil Petr Kožant, jehož nohu zdobí sádra a hned v úvodu utkání odstoupil z hrací plochy kapitán mužstva Jakub Malý pro bolesti zad. Poprvé se za domácí představili junioři USK Praha Martin Bašta a Jan Hartman.
Soupeř ze Zlína měl průběh utkání pod kontrolou. Mladému mužstvu Benešova se podařilo stáhnout větší bodový rozdíl na 4 body na konci prvního hracího období (20:24) a ještě jednou zkorigovali domácí na pouhých 7 bodů. Ve druhé polovině zápasu hosté postupně navyšovali skóre, zejména pivota Krakoviče nedokázal nikdo ubránit a právě tento hráč Prostějova byl s 29 body nejlepším střelcem utkání.

Body:

BC BENEŠOV Husar 14; Zídek 13(2); Bašta 11(3); Kubálek 10(2); Maštalka 8; Hartman 7; Kratochvíl 5(1); Nový 3; Proskovec 2
PROTON ZLÍN Krakovíč 29; ???

Fauly: 26 : 23 TH: 16/9 : 35/27 trojky 8:? Rozhodčí: Kec Jakub -Linhart Tomáš

NEDĚLE 19.9. SLAVOJ LITOMĚŘICE - KARA TRUTNOV 54:68 (15:22;14:16;9:20;16:10)

Komentář: Nejméně bodů padlo v duelu v Litoměřicích. Otázkou zůstává, zda za nízkým skórem stojí perfektní obrana nebo počáteční nesehranost týmů v útoku

Hosté nastoupili bez Slezáka a Lva, ale zato s oběma uzdravenými kolínskými pendly Zachrlou a Hubálkem vyrazili trutnovští basketbalisté ke svému prvnímu mistráku. V Litoměřicích si od začátku udržovali vedení, až na jeden moment, kdy prohrávali o čtyři body. Do poločasu si vybudovali devítibodový náskok, který ve třetí čtvrtině zvýšili na dvacetibodový rozdíl. „Podařilo se nám to díky kolektivní hře v obraně, kde jsme získali hodně balónů i ubráněním časového limitu soupeře. Fungovala nám také spolupráce v útoku, kde jsme měli čtrnáct asistencí, což výborná vizitka komunikace mezi hráči,“ pochvaloval si kouč Plašil.

V závěrečné desetiminutovce se náskok Trutnova vyšplhal až na 24 bodů a možnost předvést i hráči mladších ročníků. „Litoměřice budou asi jeden z těch slabších mančaftů v soutěži. Tím bych je však nechtěl nijak podceňovat, protože doma určitě nějaká utkání vyhrají,“ sdělil trenér Plašil na adresu soupeře. Vstup do sezony se tedy basketbalistům povedl. „Kluci se povzbuzovali, všichni hráli s enormním nasazením. S naší obranou jsem velmi spokojený, v útoku si to ještě trošku musí sednout, střeleckých pokusů jsme však vyprodukovali dost,“ dodal Lukáš Plašil.

Body:

SLAVOJ LITOMĚŘICE Krupka 21, Šebo 11, Štěpánek 8; ???
KARA TRUTNOV Zachrla 20, Malík 15, Houser 13, Hlaváček 11, L. Malý 5, Hubálek 4

Fauly: 15:19 TH: 11/6 : 10/6 trojky 4:4 Rozhodčí: Znamínko Petr - Kučera Stanislav

NEDĚLE 19.9. LIONS J. HRADEC - SOKOL H. KRÁLOVÉ 102:68 (37:24;19:7;23:21;21:16)

Komentář: V Jindřichově Hradci se nadělovalo. S 34b debaklem odjížděli hráči Hradce Králové. Lions tak poprvé ukázali svou sílu a v letošní sezóně nemusí být lehko k poražení.

Hosté přijeli do J.Hradce v očekávané sestavě. Tedy i se Špačkem a Macelou (oba Svitavy) a Jelínkem (Kolín). Bohužel díky své vlastní administrativní chybě nemohli hosté počítat s T.Kiršbaumem. Chyběl jim totiž na soupisce. Na palubovku v Jindřichově Hradci se vrátil hned v prvním kole V.Synáček, tentokrát však v dresu Hradce Králové.

Tým Lions na svého soupeře naskočil jak dravá šelma. Sedmatřiceti body si vytvořil náskok již v první čtvrtině a vzhledem k tomu, že v druhé čtvrtině přidali dobrou obranu, měl již v poločase nakročeno k výhře.

Kladem utkání byla rychlá svižná hra s velmi pohlednými útočnými akcemi především ze strany domácích. Utkání navštívili zhruba 250 diváků což je v době konání Davis-cupu slušný počet. Stínem je bolestivé zranění píseckého Švejdy.

Body:

LIONS J. HRADEC Tomanec 24 (3), Koranda 18 (2), Prachař 16, Šustek 11 (2), Čech 11, Eisman 8 (1), Studený 6 (1), Sahan 4, Holanda a Melski po 2
SOKOL H. KRÁLOVÉ Synáček 17(2), Jelínek 17(3), Votava 7, Špaček 7, Švandrlík 5(1), Mahler 5, Macela 4, Čermák 4, Tondr 2

Fauly: 28:25 TH: 26/17 : 30/22 trojky 9:6 Rozhodčí: Galajda Václav - Hanuš Václav

NEDĚLE 19.9. LEVHARTI CHOMUTOV - BK ÚSTÍ n. LABEM 93:77 (21:15;21:19;25:18;26:25)            !!! ZÁPAS KOLA !!!

Komentář: Co víc si mohl fanoušek basketbalu přát, než na úvod sezony 1. ligy hned derby mezi Ústím a Chomutovem. Potkali se dva kluby s velkými ambicemi a postaví se proti sobě bývalí spoluhráči. Zápas sliboval zajímavou podívanou a napínavý průběh.

Ústí se muselo obejít bez zraněného kapitána Vládi Hejla a ze zranění se zotavuje i Kuba Hojdar. Úvod zápasu vyšel lépe domácím a šli rychle do vedení. Soupeři se sice dařilo držet se na dostřel, ale od vstupu do zápasu čekali jistě více. Chomutov začal ditktovat hru a během celého zápasu si držel velmi dobrou úspěšnost střelby a trestal i za tři body. Ve druhé čtvrtině se zápas vyrovnal na 28:28. Přišel ale opět výpadek hostů a Chomutov navýšil svůj náskok.

Za domácí celek se do zápasu zapojili všichni hráči. Své basketbalové umění předvedly i všechny mladé posily.Ústečtí sice na konci zápasu stav zkorigovali, ale nic to už nezměnilo na výhře domácích o 16 bodů. Levhartům se dařila střelba, o čemž hovoří celkem 33 bodů dosažených z tříbodového území.Oba týmy předvedly vynikající hru, která lahodila očím přihlížejících diváků, a ukázaly, že v tomto ročníku chtějí hrát na špici soutěže.

Trenér Roman Bednář: Neodehráli jsme dobré utkání na rozdíl od domácích. Působili jsme ustrašeně a nervózně, což je po dobrých výkonech v přípravě překvapivé. Připsali jsme si tak porážku na palubovce jednoho z favoritů soutěže. Příště určitě nebudeme chtít podobný výkon zopakovat.

Marek Slunéčko: Bohužel se nám nedařila naše hra, což by měl být rychlý přechod do útoku, občas jsme předržovali míč a tím hráli 1 na 5. Ani v obraně jsme nebyli 100%....myslím, že bychom se měli ponaučit z vlastních chyb a do dalšího zápasu vstoupit se vztyčenou hlavou a urvat první vítězství.

Body:

LEVHARTI CHOMUTOV Aleš Jiráň 20 (4), Pavel Hemmy 18(3), Pavel Staněk 14(2), Jan Štěpánek 13, Tomáš Hrubý 11, Zdeněk Hanzlík 10(2), Věroslav Sucharda 4, Jakub Kozubík 3
BK ÚSTÍ n. LABEM Freiesleben 15(2), McFadden 13(1), Fohler 12; Bažant 10, Pomikálek 10, Slunéčko 7, Russell 5, Burda Žampach 2

Fauly: 21:25 TH: 36/22 : 24/13 trojky 11:4 Rozhodčí:  Hošek Jan - Milata Rostislav